Chemikálie, které používáte na čištění své domácnosti, mohou nejen poškodit vaši pokožku, když s nimi přicházíte do styku. Myslete také na to, že tyto chemikálie vdechujete vy i vaše děti. Na etiketách různých výrobků může číst „organický“, „přirozený“ a „čistý“, ale nikdy nemáte zcela jistotu, že to tak skutečně je. Přesto však můžete čistit doma bez chemie. Ukážeme vám, jak na to.

Univerzální čistič

Většinu věcí můžete vyčistit s pomocí kbelíku plného vody a netoxického mýdla nebo trochou octa. Každé z těchto řešení je skvělé pro čištění skříněk a stěn, uvnitř chladničky a téměř jakéhokoliv tvrdého povrchu domácnosti, který potřebuje jen jemné čištění.

Čištění oken

Okna můžete vyčistit pomocí směsi vody s octem, které jsou naředěny ve stejném poměru. Tuto směs můžete dát do rozprašovače.

Mytí podlahy

Dlažba a laminátové podlahy můžete vyčistit stejnou směsí jako okna. Pro krásnou vůni můžete přidat svůj oblíbený esenciální olej. Octový pach zmizí, jakmile vaše podlaha uschne.

Dřevo a dřevěné povrchy

Dřevo můžete vyleštit měkkým hadříkem a malým množstvím octa a olivového oleje.

Matrace a čalouněný nábytek

Chcete-li osvěžit svou matraci nebo pohovku, do mísy vložte trochu jedlé sody a několik kapek oblíbeného esenciálního oleje (levandulový pro podporu spánku, tea tree oil odradí roztoče). Tuto směs nasypte na matraci a nechte hodinu působit. Poté vysajte.

Odtoky

Chcete-li odstranit pachy z páchnoucí kanalizace, nasypejte jedlou sodu do smradlavého odtoku a přidejte několik šálků teplého octa.

Mikrovlnná trouba

1 sklenici octa umístěte do skleněné mísy a dejte do mikrovlnné trouby. Zahřívejte, dokud se nezačne vařit, trvá to asi 5 minut. Nechte odstát 3 minuty. Opatrně vyjměte misku octa. Očistěte povrch hadříkem nebo papírovou utěrkou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *