Moderní technologie nám v mnoha ohledech zjednodušily život. Máte hlad, ale nechce se vám nikam trmácet? Objednáte si jídlo online. Potřebujete vypilovat angličtinu před dovolenou, ale jazykové školy mají plno? Zkuste lekce přes internet. Kontakt s přáteli napříč světadíly? Díky internetu žádný problém! Otevírá se nám virtuální svět v celé své kráse, proč tedy nevyužít naplno všechny jeho možnosti? Vždyť bez počítače, mobilu nebo tabletu dnes skoro nedokážeme fungovat. Prostřednictvím nových médií jako je např. Skype a email tak můžeme komunikovat s kýmkoliv a odkudkoliv – třeba právě s psychologem.

Že vám připadá terapie s psychologem na dálku nepřirozená a moc ji nevěříte? V pořádku. Co jeden vítá, může druhý s klidem odsoudit. Avšak rozhodně se budeme bránit předsudkům o tom, že je online konzultace s psychologem méně účinná než ta v kamenné poradně. Přestože při cam to cam konzultaci má psycholog značně omezenou možnost vysledovat neverbální projevy klienta, je odborně vedená online konzultace srovnatelná s kontaktem tváří v tvář.

Jaké jsou největší výhody terapie na dálku?

– úspora času

– dostupnost odkudkoliv (z práce, domova, dovolené, služební cesty, ze zahraničí…)

– psycholog je „vždy po ruce“

– terapie ve známém prostředí namísto sterilní ordinace

– 100% diskrétnost a anonymita

A co nevýhody?

Samozřejmě i ty zde jsou, nic nemůže být naprosto ideální. Pomineme-li absenci osobního kontaktu, která psychologovi sice práci do jisté míry ztíží, avšak zkušený psycholog se bez možnosti sledovat nonverbální projevy klienta obejde, hraje významnou roli kvalita internetového připojení. Jestliže je videohovor neustále přerušován, seká se zvuk apod. může být sdělení klienta tzv. ztraceno v překladu. Psychologovi proto může trvat déle, než se s klientem dobere podstaty problému, terapie je náročnější. U emailových konzultací se psychologové často setkávají s krkolomnými texty v případě, kdy klient neumí přesně popsat své pocity, jejich pochopení je pak také otázkou času a většinou se terapie také protáhne.

Jak to funguje?

Mnoho z nás se bojí neznámého. Na jednu stranu jsme nakloněni novým možnostem, na druhou jim však nedůvěřujeme. Proto se teď podívejme blíže na průběh takové konzultace s psychologem online psychologické poradny Mojra.cz, která je vedena formou videohovoru přes Skype.

Prvním krokem je vždy objednání se ke konzultaci. To jednoduše provedete na stránkách www.mojra.cz, kde máte možnost zvolit si nejen délku konzultace, ale také konkrétního psychologa. V daném termínu se pouze přihlásíte ke svému Skype účtu a čekáte, až vás bude psycholog kontaktovat. Při videohovoru máte dvě možnosti – buďto si necháte zapnutou kameru a psycholog tak může vidět výraz ve vaší tváři a další neverbální projevy, nebo si kameru vypnete. Rozhodnutí je čistě na vás, avšak psycholog musí mít kameru zapnutou vždy. Dále už je to v podstatě stejné jako u konzultace v kamenné poradně, máte prostor popsat své pocity, odpovídáte na různé otázky atd. Psycholog má však možnost vysledovat vaše projevy ve vašem domácím prostředí, což by v ordinaci neměl. Obecně platí, že v rámci první konzultace se s psychologem doberete úvodního nástinu řešení, avšak z praxe můžeme tvrdit, že k uchopení podstaty problému a stanovení terapie je potřeba konzultaci několikrát opakovat.

Pokud jste spíše psacím typem, můžete si namísto hovorové konzultace zvolit emailovou. Opět zde platí první krok, tedy objednání se na webových stránkách poradny Mojra.cz. Už v objednávce máte prostor co nejpodrobněji se vypsat ze svého problému, přičemž odpověď psychologa vám bude doručena na email nejpozději do 24 h.

Samozřejmě se myslelo i na případy, kdy klient nechce s psychologem mluvit, ale také se mu nechce čekat oněch zmíněných 24 hodin na jeho odpověď. V tom případě je možno využít konzultací přes chat. U tohoto způsobu postupujete v podstatě stejně jako při objednání videohovoru jen s tím rozdílem, že do poznámky v objednávce uvedete, že chcete konzultaci vést písemně formou chatu, ať už přes Skype, WhatsApp nebo Viber.

Problémy, a obzvlášť ty psychické, by se měly řešit ihned. Nové možnosti nám to umožňují, je tedy načase, abychom se jich přestali obávat a začali je využívat jako prostředníka na naší cestě za duševní pohodou. Jestliže tedy potřebujete akutní psychologickou pomoc, zkuste vyhledat odborníky online psychologické poradny Mojra.cz, kteří jsou tu pro vás od pondělí do neděle i ve večerních hodinách.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *