Nudí vás obligátní jablka nebo hrušky?

Ovoce je mnohem zábavnější. Seznamte se s druhy exotického ovoce, které u nás bez potíží seženete a které udělá dobře vaším chuťovým buňkám i vašemu zdraví.

Liči, asijský drak lahodné chuti

Znáte liči? Toto rudé ovoce, které na první pohled vypadá, jako ostnatá kulička vás překvapí svou skvělou chutí i zdravotními benefity. Strom, na kterém rostou malé plody o velikosti asi 5 cm, pochází z Číny. Pěstuje se v tropickém až subtropickém pásmu, a i u nás se mu může dařit, ale v zimě jen ve skleníku.

Z ovoce nejprve odstraňte drsnou a tvrdou slupku. Uvnitř najdete měkkou sladkou dužinu bílé barvy. Liči lze jíst čerstvé, kompotované i sušené. Hodí se do salátů, koktejlů i jako doplněk a ozdoba dezertů. Má blahodárné účinky na zdraví především díky velkému obsahu vitamínu C.

Jackfruit neboli chlebovník

Můžete si libovolně zvolit, jak tomuto velkému ovoci budete říkat. Původně pochází z Asie, ale dnes se dováží především z Afriky. Plod je velký, oválný a má zelenožlutou barvu. Plody rostou na velikých stromech a jsou poměrně náročné na klima. V našich podmínkách se jim tedy příliš dařit nebude.

Po rozkrojení tvrdé slupky najdete uvnitř měkké žluté jádro, které lze přímo konzumovat. Oblíbeným využitím je také udělat z něj třeba džem nebo kompot. Pojídáním dužiny svému tělu dodáte maximum vlákniny a vitamínů, které se budou nejlépe podílet na udržení vaší imunity.

Jak exotické ovoce využít

I exotické ovoce se dá snadno využít v české kuchyni. Možná vás překvapí neuvyklé chutě, ale jsme si jisti, že vám zachutná. Ideální volbou je:

Připravte si exotický salát z ovoce

  • jako základ můžete použít některé známé české ovoce jako třeba jablka
  • ty pak doplňte kousky liči, chlebovníku, kaki nebo manga
  • budete mít skvělý koktejl plný vitamínů

Udělejte si marmeládu z exotického ovoce

  • exotické ovoce můžete snadno rozvařit, dochutit nebo nastavit jablky a zavařit
  • na zimu máte vystaráno.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *